Správný výběr vrtáku
Správný výběr vrtáku podle vrtaného materiálů
Vrtání betonu
Vrtání betonu je velmi časté a to jak doma, tak i na stavbách. Jak vrtat do betonu? V první řadě záleží na tom, jakou máte vrtačku. Pokud máte vrtačku s klasickým sklíčidlem nebo rychlo sklíčidlem se třemi čelistmi, budete potřebovat klasické vrtáky do betonu. Tedy hladké bez upínacích drážek.
Pukud máte vrtačku s rychloupínáním SDS plus /vrtací kladivo/, budete potřebovat právě vrtáky s paticí SDS plus. Pak už se můžete rozhodnout, zda použijete dvoubřité nebo čtyřbřité vrtáky. Čtyřbité vrtáky procházejí materiálem lépe a déle vydrží.
Vrtání dřeva
Vrtání do dřeva se může provést klasickým vrtákem, pokud je to do 10mm. Pokud má být otvor větší než 10mm, už bychom doporučili vrtáky hadovité, které mají vodící trn a perfektně odvádí odvrtaný materiál. Na vetší průměry mužete také použít vrtáky sukovníky a ploché kopinaté vrtáky tzv. kopiňáky, které opět mají vodící trn.
Vrtání kovů /železa/
K vrtání kovů lze použít buď klasické HSS vrtáky nebo cobaltové vrtáky. Cobaltové vrtáky mají přidáno 5% cobaltu. Jsou odolnější jak pevnostně tak i proti přepalování. Všecchny vrtáky v naší nabídce jsou již nabroušené a připravené. Vrtáky by se neměli brousit tzv. od oka, ale na speciální brusce nebo nechat broušení odborníkům.
Vrtání plechů, nerezových plechů a plastů
Někdy je potřeba dostat se přes nějaký plech nebo plast a udělat prostup. Např. elekrikáři, křeří dělají prostupy v sádrokartonářských konstrukcích. Toho se docílí pomocí stupňovitých vrtáků. Stupňovitý vrták v podstatě funguje tak, že neustále vrtá větší a větší otvory. Např. 7 - 40mm. Můžete kdykoli zastavit vrtačku a nechat otvor jaký potřebujete.
Můžete také zakoupit celé sady vrtáků.