Zemní vrut
Zemní vrut a jeho využití.
Jaký je princip zemního vrutu a proč tak pevně drží?
Princip je prostý. Zemní vrut má kónické tělo a díky tomu, že se před montáží nevykopává žádná zemina, tak se po zašroubovávání zemního vrutu velmi slisuje a zhutní. Ve spojení závitu a těla šroubu se zhutněnou zeminou, dochází k velmi pevnému základu, který je vhodný na nejrůznější stavby jako je:
- zastřešení parkovacího stání na auto
- poštovní schránka na noze
- zahradní houpačka
- zahradní lavička
- plot okolo domu nebo zahrady
- pergola
- stožár
- dopravní značka
- sušák na prádlo
- zahradní můstek
- dětský koutek
- pódium
- značka
- osvětlení
- slunečník
Nevyvratitelné výhody zemního vrutu
Hlavní výhody při použití zemních vrutů je fakt, že manipulace je velice snadná, montáž je rychlá a čistá, vruty je možné opakovaně použít. Tím se jakákoliv stavba, která potřebuje betonový základ velmi urychlí. Oproti betonování, kdy beton téměř měsíc zraje, zemní vrut můžete okamžitě zatížit a pokračovat ve stavbě. Zemní vrut jako základ je možné kdykoli vyšroubovat a našroubovat zase jinde. Tímto způsobem stavbu lehce přesunete na jiné místo.
Jak zemní vrut zašroubovat do země?
Zašroubování zemního vrutu pro menší stavby je poměrně snadné. Prvním ukazatelem by měla být prostupnost půdy. Vezmeme např. roxor a zkusíme ho zatlouct do země. Pokud půjde, tak půjde zašroubovat i zemní vrut. Pokud to nepůjde a bude tam kámen, doporučujeme vzít SDS vrtačku s příklepem a předvrtat zemnímu vrutu díru.
Pak už vrut do země jednoduše zavrtáme pomocí roxoru nebo kulatiny 16 - 18mm. Zemní vrut s patkou U je možné šroubovat tak, že do patky vložíme trámek.
Je lepší si udělat do země vodící otvor, který bude ve svislé poloze. Použít můžete vodováhu. Vodící otvor není nutností, jen je třeba při šroubování vrutu pečlivěji hlídat svislici, aby se zemní vrut nezašroubovával do země zešikma. Mírné odchylky nevadí.